Masz dość wysokich składek OC i AC?
Wybierz najlepsze ceny i wygodę!
Prowadzisz firmę?
Czy wiesz jak chronić swoją Firmę od nieprzewidzianych zdarzeń?
Kup ubezpieczenie podróżne!
Odpoczywaj i śmiej się z nieprzewidzianych okoliczności.

Popraw swoje bezpieczeństwo wymień opony na zimowe

Już ponad 90% kierowców wymienia swoje opony na zimowe, lecz tylko 27% kierowców wie, kiedy należy to zrobić. Poniżej kilka praktycznych porad, które uchroni Twój portfel i zapewni Ci większe bezpieczeństwo na drodze w okresie zimy.

Kiedy to zrobić?
Jeśli średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza to oznacza, że nastał odpowiedni czas na wymianę opon na zimowe.

Aby uniknąć wielogodzinnych kolejek w zakładach wulkanizacyjnych warto śledzić pogodę i pomyśleć o tym zawczasu. Jazda na oponach zimowych w czasie wyższych temperatur zwłaszcza z dużymi prędkościami powoduje szybsze zużycie mieszanki gumowej a co za tym idzie konieczność częstszego zakupu nowych opon.

Jakie opony zakładać?
Opona zimowa nie powinna być zbyt zużyta a po zamontowaniu na koło wyważona – zapewni to odpowiednią jej prace bez wibracji niszczącej zawieszenia naszych samochodów. Przepisy mówią, że minimalna grubość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 1,6 mm, lecz specjaliści zalecają bezpieczną głębokość bieżnika przynajmniej 3,5 mm. Sparciała, popękana guma dyskwalifikuje oponę do jazdy. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem używanej opony sprawdź zawsze datę produkcji opony.  Opony 5 czy 6 letnie mogą już się nie nadawać do jazdy ze względu na to, że z czasem guma się starzeje i taka opona przestaje być bezpieczna dla użytkownika.

Jak sprawdzić datę produkcji opony?
Opona posiada specjalny kod produkcji, który znajdziesz z boku opony. Składa się z 4 cyfr gdzie dwie pierwsze oznaczają tydzień roku produkcji a kolejne rok. Opona oznaczona kodem np. „1109” oznacza, ze została wyprodukowana w 11 tygodniu 2009 roku.

Jak sprawidzć wiek opony
jak sprawdzić wiek opony

Pamiętaj, aby dobrać oponę zgodnie zaleceniami producenta samochodu podanymi w homologacji pojazdu. Zmniejszenie średnicy koła może mieć wpływ na wskazania przyrządów pojazdu a także może spowodować jego uszkodzenia, jeśli opona będzie miała za mało miejsca w nadkolu. Jeśli decydujesz się na zmianę parametrów koła pamiętaj, że może mieć to wpływ na ewentualną decyzję o wstrzymaniu wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia.

Regularnie kontroluj ciśnienie w oponach. Najlepiej, co dwa-trzy tygodnie i przed każdą dłuższą podróżą. Nieprawidłowe ciśnienie podnosi zużycie paliwa i przyspiesza zużycie opon. Powoduje też wydłużenie drogi hamowania i może przyczynić się do rozerwania opony.

Już od 1 listopada wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą znakowane nowymi etykietami. Dzięki nim kierowca łatwiej oceni parametry ogumienia, takie jak opór toczenia, przyczepność na mokrej nawierzchni i hałas, emitowany przez oponę.

 Przykładowa etykieta na oponie od 1 listopada 2012 r.
nowe oznaczenie opon od 1 listopada 2012
  • Wydajność paliwowa związana z oporami toczenia opony A - najlepsza, G - najgorsza
  • Bezpieczeństwo wynikające z przyczepności opon na mokrej nawierzchni A - najlepsze, G - najgorsze
  • Zewnętrzy poziom hałasu w decybelach

FAQ

Co w sytuacji gdy w czasie kontroli policji na drodze okaże się, że zapomniałem dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC?

W przypadku kontroli policja może nałożyć na Ciebie mandat karny w wysokości 50 zł za brak potwierdzenia zawarcia OC. Jeśli dodatkowo zapomniałeś zabrać ze sobą prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego to możesz liczyć się z mandatem do 250 zł.

Sprzedałem samochód z polisą OC. Czy muszę informować Towarzystwo Ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu?

Posiadacz pojazdu mechanicznego, który sprzedał pojazd, jest zobowiązany do powiadomienia na piśmie zakładu

Chcę zmienić firmę ubezpieczeniową, jak mogę uzyskać zaświadczenie o przebiegu mojego ubezpieczenia?

Takie zaświadczenie możesz uzyskać od każdej firmy ubezpieczeniowej, w której miałeś umowę ubezpieczenia. Towarzystwo ma obowiązek wystawienia takiego zaświadczenia, jeśli zwrócisz się z taką prośbą. Należy podać swoje imię i nazwisko, adres, numer polisy, numer rejestracyjny pojazdu.

Sprzedaję swoje auto. Czy muszę przekazać polisę OC mojego samochodu nabywcy auta?

Posiadacz pojazdu mechanicznego, który sprzedał pojazd, jest zobowiązany do przekazania nabywcy, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Najlepsze Towarzystwa Ubezpieczeniowe w jednym miejscu

logo allianz noweCompensa Generali  ProamaPZU  Ergo Hestia MTUUniqa HDI Warta InterRisk Wienerlink4Saltus

W przypadku umowy zawieranej za pośrednictwem Internetu, konsument ma prawo skorzystać z pozasądowego sposobu rozstrzygania sporów i złożyć skargę za pośrednictwem platformy internetowego systemu rozstrzygania sporów (Platforma ODR) zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. - adres: http://ec.europa.eu/consumers/odr/. Za działanie Platformy ODR odpowiada Komisja Europejska.