Masz dość wysokich składek OC i AC?
Wybierz najlepsze ceny i wygodę!
Prowadzisz firmę?
Czy wiesz jak chronić swoją Firmę od nieprzewidzianych zdarzeń?
Kup ubezpieczenie podróżne!
Odpoczywaj i śmiej się z nieprzewidzianych okoliczności.

Co zrobić w razie wypadku samochodowego za granicą?

Okres wakacji to czas, kiedy często wybieramy nasz samochód, jako środek transportu na wymarzone wakacje zagraniczne. Ale czy każdy z nas wie jak zachować się po wypadku za granicą? Z pewnością wiele osób myśli „jestem świetnym kierowcą i mi się przecież nic takiego nie przydarzy” i oby tak było. Jednak warto przed wyjazdem zaopatrzyć się poza dobra mapą również w wiedzę, co w takiej sytuacji zrobić.

Przygotowaliśmy dla Państwa mini poradnik, który usystematyzuje wszystkie informacje z tym związane.

Co w razie wypadku?

W razie wypadku za granicą wezwij policję lub spisz wspólnie ze sprawcą oświadczenie, aby ubezpieczyciel mógł Ci wypłacić odszkodowanie. Wspólne oświadczenie powinno zawierać takie dane jak:

  • numer rejestracyjny pojazdu sprawcy,
  • markę i model pojazdu sprawcy,
  • pełny numer polisy ubezpieczenia OC i okres jej ważności,
  • nazwę zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę OC lub numer zielonej karty i okres jej ważności,
  • dane kierowcy (imię i nazwisko, adres zameldowania).

Ponadto należy sporządzić opis zdarzenia, w którym wskazuje się szkody i sprawcę szkody. Dobrze zaopatrzyć się przed wyjazdem w specjalny druk w języku polskim i angielskim, który ułatwia przygotowanie takiego oświadczenia. Często zdarza się, że zagraniczne firmy ubezpieczeniowe żądają notatki policji przed wypłatą odszkodowania, więc dla własnego bezpieczeństwa warto wezwać na miejsce policję, która przygotuje odpowiednią informację dla ubezpieczyciela.

Gdzie zgłosić szkodę?

Jeśli szkoda jest między dwoma Polakami – zgłaszasz ją w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy w Polsce.

Jeśli szkoda miała miejsce z pojazdem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii zgłaszasz szkodę do reprezentanta do spraw roszczeń zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń w Polsce. Pełna lista reprezentantów dostępna jest na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W przypadku szkody z pojazdem z poza EOG należy się kontaktować z Biurem Narodowym kraju zdarzenia. Informację kontaktowe znajdziesz na odwrocie zielonej karty sprawcy. Otrzymasz tam informacje, co do dalszego postępowania.

W przypadku szkody z pojazdem z poza EOG na terytorium tego kraju szkodę należy zgłaszać bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeń, w którym sprawca posiadał ubezpieczenie OC.

Członkowie EOG:

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa.

FAQ

Czy za datę wypowiedzenia umowy OC uważa się datę wysłania czy dostarczenia listu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego?

Liczy się data nadania przesyłki listowej w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Nie używam auta, co z ubezpieczeniem OC? Czy muszę je kupić?

Tak. Zgodnie z ustawą każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny w Polsce musi mieć ubezpieczenie obowiązkowe OC nawet, jeśli pojazd nie porusza się.

Czy można zmienić ubezpieczyciela OC samochodu przed upływem 12 miesięcy?

Jeśli jest to Twoja pierwszoroczna polisa w tym Zakładzie Ubezpieczeń to nie. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy.

Zawarłem umowę OC samochodu z innym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, ale nie wypowiedziałem mojej poprzedniej umowy OC. Czy poprzednia umowa sama się rozwiązuje?

Gdy Twoja obecna umowa ubezpieczenia OC się przedłużyła i jej nie wypowiedziałeś a zawarłeś umowę z innym zakładem ubezpieczeń na ten sam okres to możesz ją wypowiedzieć pisemnie w dowolnym momencie.

Najlepsze Towarzystwa Ubezpieczeniowe w jednym miejscu

logo allianz noweCompensa Generali  ProamaPZU  Ergo Hestia MTUUniqa HDI Warta InterRisk Wienerlink4Saltus

W przypadku umowy zawieranej za pośrednictwem Internetu, konsument ma prawo skorzystać z pozasądowego sposobu rozstrzygania sporów i złożyć skargę za pośrednictwem platformy internetowego systemu rozstrzygania sporów (Platforma ODR) zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. - adres: http://ec.europa.eu/consumers/odr/. Za działanie Platformy ODR odpowiada Komisja Europejska.